40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188
zielone logo skarpa 200x200

Jak bezpiecznie ściąć spróchniałe drzewo?

Data publikacji:

23.11.2020

Data aktualizacji: 19.04.2022

Drzewa podobnie jak ludzie chorują. Jeśli nie zapewnimy drzewu właściwej pielęgnacji we wczesnym stadium rozwijania się choroby będziemy zmuszeni się go pozbyć. Jak więc usunąć drzewo, którego nie da się uratować? Poniżej kilka ważnych rad. Zaczynamy!

Przyczyn chorowania drzew może być wiele. Począwszy od niewłaściwie dobranych gatunków drzew do panującego klimatu, kończąc na sezonowych procesach gnilnych spowodowanych przez środowiska bakterii i grzybów. Należy jednak pamiętać, że powodem dlaczego drzewa chorują należy również dopatrywać się w wieku. Stare drzewa, jak ludzie, są bardziej podatne na niekorzystne czynniki zewnętrzne jak np. niskie temperatury.

1. Ocena ogólnej kondycji drzewa

pilarz po wycince spróchniałego drzewa
Przykład wyglądu przekroju pnia zaraz po jego ścięciu. Na zdjęciu jeden z pilarzy-arborystów firmy SKARPA z Katowic.

Większość objawów choroby drzewa jest zauważalna gołym okiem. Tylko bardzo niewielka część dotyczy sytuacji, w których kondycję drzewa można ocenić dopiero po jego ścięciu.

2. Stan pnia

Ten zwykle udaje się ocenić dopiero po ścięciu, bywają jednak sytuacje w których zostaje odsłonięty niewielki fragment chorej części drzewa, który daje nam niezwykle istotnej informacji, gdzie należy spodziewać się najsłabszej jego części.

pień spróchniałego drzewa po przecięciu
Tak wygląda spróchniałe drzewo od środka po przecięciu

3. Ukorzenienie

To kwestia szczególnie istotna z punktu widzenia kierunku przechylania się drzewa, mającego wpływ na prawdopodobny kierunek przewrócenia drzewa po ścięciu. Płytkie i rozległe ukorzenienie może bowiem spowodować, że drzewo może zachować się bardzo nieprzewidywalnie. Głęboko osadzone korzenie są zwykle gwarancją stabilności drzewa. Podobnie jak pień korzenie również próchnieją od środka i zwykle są zdrowe na zewnątrz. Niech nas więc nie zmyli ten fakt przy ocenie stanu ukorzenienia.

spróchniały środek pnia
Tak wygląda spróchniała część pnia chorego drzewa.

4. Nachylenie drzewa

co wziąć pod uwagę przy wycince spróchniałego drzewa

To fundamentalna kwestia przy wyborze metody usunięcia drzewa. Należy sobie wyobrazić, że każde drzewo składa się z nieskończenie dużej ilości strun biegnących od dołu do góry, które pracują w zależności od statyki drzewa. Źle przeprowadzone ścięcie drzewa możę narazić nas na utratę zdrowia a nawet życia. Błędnie przecięte włókna drzewa w strefie rozciąganej działają jak pociski, które mogą wystrzelić i trafić bezpośrednio w nas. Dlatego też wycinkę drzew jak tę pokazaną na powyższym zdjęciu należy zlecić lokalnym profesjonalistom zajmującym się wycinką drzew na co dzień.

5. Wycinka

Poniżej przykład krok po kroku bezpiecznie wykonanej wycinki chorego drzewa z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu i przeszkolonego personelu z uprawnieniami.

Przykład wycinki spróchniałej wierzby o obwodzie pnia 450cm datowanej na ponad 100 lat. Operacja wykonana przez profesjonalnego pilarza z firmy SKARPA z Katowic.

SKARPA Anna Wąsik
Pustułek 6/4
40-668 Katowice
NIP 9542546059
REGON 386243278

Baza sprzętowa:
40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188

SKARPA Anna Wąsik 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie HYBOX - Sztuka Wzornictwa Przemysłowego