40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188
zielone logo skarpa 200x200

Jak Często Podlewać Trawnik – Porady i Wskazówki

Data publikacji:

21.08.2023

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile razy w tygodniu powinieneś podlewać swój trawnik? Odpowiednia ilość wody jest kluczowa dla zachowania pięknego, zdrowego i zielonego trawnika. W tym artykule podpowiemy Ci, jak często podlewać trawnik, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

  1. Rano lub wieczorem: Najlepszy czas na podlewanie trawnika to wczesny ranek lub późny wieczór. Wtedy temperatura jest niższa, co zmniejsza parowanie wody i umożliwia jej wchłanianie się w glebie.
  2. Kontroluj pogodę: Pamiętaj, że ilość wody, jaką potrzebuje trawnik, jest ściśle związana z warunkami pogodowymi. W okresach deszczowych, może być konieczne ograniczenie podlewania, podczas gdy w czasie upałów trawnik może potrzebować więcej wody.
  3. Testuj glebę: Zanim zaczniesz określać harmonogram podlewania, zrozum, jak woda się wchłania w twojej glebie. Wykonaj prosty test nawodnienia, wbijając patyk w ziemię i sprawdzając, jak głęboko woda wnika.
  4. System głębokiego nawadniania: Zamiast częstego, krótkotrwałego podlewania, warto rozważyć system głębokiego nawadniania. Polega on na podlaniu trawnika jednorazowo, ale dłużej, aby woda sięgnęła głębszych warstw gleby. Dzięki temu korzenie trawy będą silniejsze i bardziej odporne na susze.
  5. Wskaźnik trawy: Skup się na reakcji trawnika na podlewanie. Jeśli trawa staje się matowa i zmienia kolor na szarozielony, to znak, że potrzebuje wody. Unikaj jednak nadmiernego podlewania, co może prowadzić do chorób grzybowych i innych problemów.
  6. Częstotliwość podlewania: W ogólności, trawnik potrzebuje około 2,5-5 cm wody co tydzień, włączając w to opady deszczu. Dziel tę ilość na 2-3 podlewanie w ciągu tygodnia. Jednak w gorące dni, dawkę wody można zwiększyć.

Pamiętaj, że każdy trawnik jest nieco inny, więc eksperymentuj z ilością wody i częstotliwością podlewania, aby dostosować się do indywidualnych potrzeb swojego trawnika. Ważne jest, aby obserwować jego reakcję i dostarczać odpowiednią ilość wody, aby zachować piękny i zdrowy wygląd przez cały sezon.

SKARPA Anna Wąsik
Pustułek 6/4
40-668 Katowice
NIP 9542546059
REGON 386243278

Baza sprzętowa:
40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188

SKARPA Anna Wąsik 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie HYBOX - Sztuka Wzornictwa Przemysłowego