40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188
zielone logo skarpa 200x200

Jesień to idealny czas na wertykulację trawnika!

Data publikacji:

02.10.2023

Sezon letni już za nami, a jesień przynosi ze sobą piękne krajobrazy pełne kolorowych liści i przyjemnych chłodów. To również czas, kiedy możemy zadbać o nasz trawnik, aby był zdrowy i piękny w przyszłym roku. Jednym z kluczowych kroków w pielęgnacji trawnika jesienią jest wertykulacja.

Czym jest wertykulacja?

Wertykulacja to proces usuwania martwych traw, mchu, resztek roślinnych i innych organicznych materiałów z powierzchni trawnika. Jest to ważne, ponieważ te materiały mogą blokować dostęp powietrza, wody i składników odżywczych do korzeni traw, co może prowadzić do osłabienia trawnika. Wertykulacja pomaga również w rozluźnieniu zbitej gleby i zapewnieniu korzeniom traw dostępu do składników odżywczych.

Dlaczego jesień to najlepszy czas na wertykulację?

Jesień jest idealnym okresem na wertykulację trawnika z kilku powodów:

  1. Mniej stresu dla trawnika: Latem trawnik jest pod dużym stresem z powodu suszy i intensywnego użytkowania. Wertykulacja wtedy może go dodatkowo osłabić. Jesienią trawnik jest bardziej odporny i łatwiej znosi ten proces.
  2. Złote warunki do regeneracji: Wertykulacja jesienią daje trawnikowi wystarczająco czasu na regenerację przed zimą. Rośliny trawiaste będą miały więcej czasu na rozwijanie korzeni i zbieranie składników odżywczych.
  3. Mniej konkurencji od chwastów: Chwasty są mniej aktywne jesienią, więc po wertykulacji trawnik ma lepsze szanse na walkę z niepożądanymi roślinami.

Jak przeprowadzić wertykulację trawnika?

Przeprowadzenie wertykulacji może wymagać użycia specjalnego urządzenia zwanej wertykulator. Oto kilka kroków, które warto uwzględnić:

  1. Ocen trawnik: Najpierw ocen, czy Twój trawnik potrzebuje wertykulacji. Jeśli jest gęsty, zbity lub ma duże ilości martwych traw, to jest to dobry znak, że warto to zrobić.
  2. Odpowiedni termin: Wybierz suchy dzień, kiedy trawnik nie jest mokry od deszczu. Wilgotna gleba może utrudniać wertykulację.
  3. Przygotowanie narzędzi: Przygotuj wertykulator lub wypożycz go, jeśli nie masz własnego. Upewnij się, że jego ostrza są ostre.
  4. Wertykulacja: Przejdź wertykulatorem przez cały trawnik, starając się utrzymywać równomierną prędkość i kierunek ruchu. Upewnij się, że każdy obszar jest wertykulowany przynajmniej raz.
  5. Oczyszczenie: Po zakończeniu wertykulacji usuń martwe trawy i inne pozostałości z trawnika.
  6. Nawożenie i podlewanie: Po wertykulacji trawnik jest gotowy do nawożenia i podlania. Skorzystaj z nawozów bogatych w azot, które pomogą trawie w regeneracji.

Podsumowanie

Jesień to doskonały czas na wertykulację trawnika, która pomoże mu zachować zdrowie i piękny wygląd. Pamiętaj, że właściwa pielęgnacja trawnika to klucz do utrzymania go w doskonałej formie przez wiele sezonów. Zadbaj o swój trawnik teraz, a zostanie Ci wdzięczny wiosną!

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz pomocy w pielęgnacji swojego trawnika, jesteśmy tu, aby Ci pomóc. Skontaktuj się z nami już dziś i zapytaj o ofertę na wertykulację trawnika!

SKARPA Anna Wąsik
Pustułek 6/4
40-668 Katowice
NIP 9542546059
REGON 386243278

Baza sprzętowa:
40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188

SKARPA Anna Wąsik 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie HYBOX - Sztuka Wzornictwa Przemysłowego