40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188
zielone logo skarpa 200x200

Nawożenie Trawnika na Jesień - Klucz do Zdrowego i Pięknego Trawnika!

Data publikacji:

12.09.2023

Jesień to wspaniały czas, kiedy przyroda przygotowuje się do zimowego spoczynku. Twój trawnik także potrzebuje specjalnej opieki, aby pozostał zdrowy i piękny przez całą zimę oraz gotowy na eksplozję kolorów wiosną. Jednym z najważniejszych kroków, jakie możesz podjąć, jest właściwe nawożenie trawnika na jesieni. W tym artykule dowiesz się, dlaczego to takie ważne i jak to zrobić.

Dlaczego nawożenie trawnika na jesieni jest kluczowe?

  1. Wzmacnianie korzeni: Nawożenie jesienne pomaga wzmocnić korzenie trawy. Silne korzenie są kluczowe dla zdrowego trawnika, ponieważ pomagają w przetrwaniu zimy i szybkim wzroście wiosną.
  2. Ochrona przed chorobami: Nawożenie jesienne dostarcza trawie niezbędnych składników odżywczych, które pomagają w obronie przed chorobami grzybowymi i innymi szkodnikami, które często atakują trawniki w okresie zimowym.
  3. Poprawa barwy i gęstości: Jesienne nawożenie poprawia intensywność koloru trawy oraz pomaga utrzymać jej gęstość, co nadaje ogólny estetyczny wygląd trawnikowi.

Jak nawozić trawnik na jesieni?

  1. Wybierz właściwy nawóz: Wybór odpowiedniego nawozu jest kluczowy. Zalecamy nawóz o dłuższym działaniu z równą zawartością azotu, fosforu i potasu. Unikaj nawozów bogatych w azot, które mogą stymulować nadmierne wzrosty jesienią.
  2. Określ ilość nawozu: Ilość nawozu, którą należy użyć, zależy od wielkości trawnika. Skonsultuj się z miejscowym ekspertem ogrodniczym lub zaleceniami na opakowaniu nawozu.
  3. Termin nawożenia: Najlepiej nawozić trawnik na początku jesieni, kiedy trawa nadal jest aktywna, ale nie jest już tak intensywnie wykorzystywana. Najlepsze efekty osiągniesz, gdy temperatura gruntu wynosi około 10-15°C.
  4. Równomierne rozprowadzenie: Nawóz należy równomiernie rozprowadzić na trawniku. Możesz użyć rozsiewacza, aby to zrobić efektywnie.
  5. Podlewanie: Po rozłożeniu nawozu ważne jest podlewanie trawnika, aby dobrze rozpuścić nawóz i umożliwić wchłonięcie go przez trawę.
  6. Unikaj intensywnego użytkowania: Po nawożeniu trawnika na jesieni, zalecamy ograniczenie intensywnego użytkowania, aby uniknąć uszkodzeń korzeni.

Pamiętaj, że nawożenie trawnika na jesieni to inwestycja w jego zdrowie i piękno w przyszłym sezonie. Dzięki temu Twój trawnik będzie gotowy na przyjęcie zimy i wiosennego odradzania się. Daj swojemu trawnikowi to, czego potrzebuje, a nagrodą będą zielony, gęsty i zdrowy trawnik w przyszłym roku!

Jeśli masz pytania lub chciałbyś się podzielić swoimi doświadczeniami z nawożeniem trawnika na jesieni, proszę, podziel się nimi w komentarzach poniżej. Wspólnie możemy stworzyć piękne ogrody!

Pozdrawiamy i życzymy owocnego nawożenia!

SKARPA Anna Wąsik
Pustułek 6/4
40-668 Katowice
NIP 9542546059
REGON 386243278

Baza sprzętowa:
40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188

SKARPA Anna Wąsik 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie HYBOX - Sztuka Wzornictwa Przemysłowego