40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188
zielone logo skarpa 200x200

Nierozsądnie prowadzona gospodarka drzewostanem na mocno zurbanizowanych terenach może w konsekwencji spowodować zaburzenie równowagi terenów zielonych.

Data publikacji:

01.03.2021

Data aktualizacji: 28.04.2022

Katowice jako stolica Górnego Śląska to miasto bardzo osobliwe. Długa historia eksploatacji złóż miała wpływ na ukształtowanie krajobrazu również na powierzchni. Podobnie jak kolejnictwo przemysł górniczy wymagał coraz to większego zapotrzebowania na drewno konstrukcyjne do zabudowy szybów kopalnianych. Spowodowało to niejako spustoszenie zasobów leśnych nie tylko w regionie Śląska ale również całej Polski z uwagi na coraz większą chłonność branży górniczej. Więcej na temat eksploatacji lasów do wydobycia węgla znajduje się pod tym linkiem.

nachylony pień drzewa przed ścięciem
Wycinka drzewa powinna być zawsze uzasadniona. Na zdjęciu pokazano spróchniały pień drzewa, które zagrażało otaczającącym budynkom i właścicielom posesji. Prace wykonała firma wycinkowa SKARPA z Katowic dysponująca odpowiednim sprzętem i kompetencjami.

O ile przemysł przeobraża zasoby naszych polskich lasów w znacznie większym stopniu niż użytkownicy prywatni, o tyle Ci drudzy z uwagi na swoją rozproszoność i liczbę mogą również przyczynić się do zazielenienia swoich podwórek i otoczenia.

Jak więc mądrze planować wycinkę drzew w Katowicach, Chorzowie czy innych miastach Aglomeracji Śląskiej? Przede wszystkim należy zacząć od skontaktowania się z firmą, która nie tylko wykona zadanie, ale niejako podda analizie sytuację i zarekomenduje lub odradzi czy drzewo wycinać czy może zwyczajnie przedłużyć jego żywot poprzez zabiegi pielęgnacyjne.

Jedną z takich firm jest SKARPA Katowice, której pracownicy posiadają bardzo dużą wrażliwość na zachowanie drzewostanu. Wycinka zawsze jest tutaj rozwiązaniem ostatecznym. Profesjonalna pielęgnacja zieleni to motto firmy- nie ma więc mowy o bezmyślnym wycinaniu drzew. Bywały sytuacje, w których firma SKARPA z Katowic odmówiła realizacji prac, gdyż były one w konflikcie z odpowiedzialnością środowiskową w trosce o zachowanie równowagi.

Czym innym są prace, dla któych nie ma innej alternatywy jak chociażby bardzo popularna metoda usuwania korzeni po wycince czyli frezowania pni.

Frezowanie pni w Katowicach z wykorzystaniem profesjonalnej frezarki hydraulicznej Vermeer.

Pamiętajmy więc, aby do prac wycinkowych angażować tych specjalistów, którzy oprócz pił spalinowych mają na wyposażeniu podkrzesywarki i nożyce do pielęgnacji. Zobaczycie jak duża jest różnica w podejściu.

SKARPA Anna Wąsik
Pustułek 6/4
40-668 Katowice
NIP 9542546059
REGON 386243278

Baza sprzętowa:
40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188

SKARPA Anna Wąsik 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie HYBOX - Sztuka Wzornictwa Przemysłowego