40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188
zielone logo skarpa 200x200

Piękny trawnik z siewu w 10 krokach

Data publikacji:

04.05.2023

Dobrze wyglądający trawnik z siewu to efekt wielu działań, które należy wykonać we właściwej kolejności, aby trawa wyglądała zdrowo i efektownie przez długie lata. Przedstawiamy 10 kroków do pięknego trawnika z siewu.

Krok 1. Usunięcie istniejącego podłoża

To jedno z najważniejszych zadań do wykonania na samym początku. Często istniejące podłoże wymaga wymiany z uwagi na niską jakość gleby (glina, żwiry, piasek etc.) oraz duży stopień zanieczyszczeń (gruz, zrębki drewna, korzenie etc.). Należy pamiętać, aby wybrać minimum 7-10 cm warstwę w celu uzupełnienia świeżą ziemią pod trawnik.

wymiana podłoża pod trawnik

Krok 2. Nawiezienie świeżej ziemii ogrodowej

Ziemia pod trawnik powinna zawierać wystarczającą ilość składników mineralnych, które zapewnią właściwy wzrost oraz utrzymanie trawnika w doskonałej kondycji. Dlatego należy z dużą starannością podchodzić do wyboru dostawcy ziemii. Warto zwrócić uwagę na ogłoszenia zawierające w opisie "kompost", gdyż może on stanowić również dobrą alternatywę dla tzw. czarnoziemu. Kompost to w gruncie rzeczy mieszanka kilku składników: przesiewanego gruntu (zwykle rolnego), nawozu pochodzenia organicznego (obornik) oraz piasku.

Porada: Jeżeli istniejące podłoże jest wystarczająco dobrej jakości, można się zastanowić jedynie nad jego rewitalizacją w formie glebogryzowania z wykorzystaniem profesjonalnej glebogryzarki separacyjnej. Zaoszczędzi to znacząco koszt utylizacji starej i nawiezienia świeżej ziemii ogrodowej.

nawiezienie świeżej ziemii ogrodowej za pomocą wywrotki

Krok 3. Rozplantowanie z niwelacją terenu

Uprzednio wybrany grunt wymaga uzupełnienia świeżym, dlatego też oprócz rozplantowania nowej warstwy (zwykle 7-10 cm) należy zadbać o uprzednie wypełnienie ewentualnych ubytków po dziurach, nierównościach etc. To również doskonała okazja do nadania właściwego kształtu terenu z zachowaniem odpowiednich spadków oraz kątów.

rozwożenie ziemii ogrodowej z wykorzystaniem ładowarki avant

Krok 4. Zawalcowanie wstępne z uzupełnieniem braków

Bardzo często zdarza się, że rozplantowany grunt wygląda dobrze zaraz po jego ułożeniu. Sytuacja jednak może się zmienić po pierwszym podlaniu lub kilku dniach naturalnego zagęszczenia pod wpływem ciężaru własnego. Dlatego też dobrym pomysłem jest zawsze zawalcowanie wstępne w celu uwidocznienia ewentualnych nierówności.

maszyna do niwelacji terenu

Krok 5. Spulchnienie wierzchniej warstwy poprzez zagrabienie

Zawalcowana warstwa ziemi to niezbyt dobra baza dla wysiewu nasion. Pod wpływem słońca mogą zostać wypalone, wywiane z wiatrem lub zwyczajnie nie mieć dość siły do zakorzenienia się. Dlatego też musimy pomóc nasionom poprzez spulchnienie wierzchniej warstwy z wykorzystaniem grabi do trawy. Warstwa 1-2 cm spokojnie wystarczy.

przygotowany trawnik pod wysiew trawy

Krok 6. Wysiew trawy z ponownym zagrabieniem

Teraz czas na wysiew trawy. W zależności od powierzchni trawnika możemy wykorzystać kilka metod: sianie "z ręki", z siewnika ręcznego, z siewnika na kółkach lub z wykorzystaniem profesjonalnych siewników spalinowych, które zapewnią najlepszą jakość wysiewu tj. równomierne rozłożenie nasion oraz właściwą głębokość.

Porada: W przypadku siewu "z ręki" należy pamiętać, aby wykorzystać metodą na krzyż tzn. najpierw w jednym kierunku, a następnie w kierunku poprzecznym. Warto na sam koniec delikatnie zagrabić nasiona grabiami pamiętając o metodzie "na krzyż".

zawalcowanie trawnika

Krok 7. Zawalcowanie

Wykonujemy finalne zawalcowanie, które niejako przyciśnie nasiona do podłoża i zapewni ich stałą pozycję do właściwego wzrostu.

Krok 8. Przekrycie włókniną

Choć nie jest to zabieg wymagany, o tyle pamiętajmy, że świeże nasiona to nie lada wyżerka dla okolicznego ptactwa, które nie pogardzi tak smaczną i łatwą wyżerką. Dlatego warto rozważyć zakup włókniny ściółkującej, która zabezpieczy nasiona przed nieproszonymi gośćmi.

Porada: Włókninę taką należy ściągnąć zaraz po pojawieniu się zielonych źdźbeł trawy (zwykle 7-10 dni)

trawnik zabezpieczony włókniną przed ptakami

Krok 9. Podlewanie

Systematyczne podlewanie od pierwszego dnia to krytycznie ważny element wzrostu trawy. W zależności od warunków pogodowych należy zapewnić podlewanie w godzinach porannych oraz wieczornych.

Krok 10. Dosiew trawy

Po około 3-4 tygodniach będziemy doskonale widzieć czy trawnik wzrasta równo we wszystkich miejscach. Jeśli nie- dosiewamy nasiona w brakujących miejscach i powtarzamy kroki od 5-7.

SKARPA Anna Wąsik
Pustułek 6/4
40-668 Katowice
NIP 9542546059
REGON 386243278

Baza sprzętowa:
40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188

SKARPA Anna Wąsik 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie HYBOX - Sztuka Wzornictwa Przemysłowego