40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188
zielone logo skarpa 200x200

Przygotowanie Systemu Nawadniania Przed Zimą

Data publikacji:

20.09.2023

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią niskie temperatury, mróz i opady śniegu. To czas, kiedy wiele aspektów pielęgnacji ogrodu wymaga szczególnej uwagi, a jednym z najważniejszych zadań jest odpowiednie przygotowanie systemu nawadniania. W tym artykule omówimy dlaczego to tak istotne, jakie kroki należy podjąć i jakie korzyści można osiągnąć dzięki właściwej pielęgnacji systemu nawadniania przed nadejściem zimy.

Dlaczego przygotowanie systemu nawadniania przed zimą jest ważne?

 1. Zabezpieczenie przed uszkodzeniami: Głównym powodem przygotowania systemu nawadniania przed zimą jest zapobieżenie uszkodzeniom spowodowanym przez niskie temperatury. Woda w rurach może zamrozić się i rozszerzyć, co może prowadzić do pęknięć i wycieków. Naprawa uszkodzeń wiosną może być kosztowna i czasochłonna.
 2. Długotrwała efektywność: Odpowiednie przygotowanie systemu nawadniania pozwala na zachowanie jego efektywności i wydajności na dłuższą metę. System, który jest prawidłowo zabezpieczony przed zimą, będzie gotowy do użycia od razu wiosną, co pozwoli na szybszy start sezonu ogrodniczego.
 3. Ochrona roślin: Woda w rurach i spryskiwaczach może zamrozić się i uszkodzić rośliny oraz struktury ogrodowe. Przygotowanie systemu nawadniania pomaga w utrzymaniu optymalnych warunków dla roślin i ogranicza ryzyko uszkodzeń.

Kroki do przygotowania systemu nawadniania przed zimą

 1. Wyłączenie zasilania: Pierwszym krokiem jest wyłączenie zasilania systemu nawadniania. To zapobiegnie przypadkowemu uruchomieniu systemu w czasie zimy.
 2. Opróżnienie rur i spryskiwaczy: Należy dokładnie opróżnić rury i spryskiwacze z wody. To zapobiegnie zamrożeniu wody w systemie. Można to zrobić poprzez otwarcie wszystkich zaworów i spryskiwaczy oraz wypuszczenie pozostałej wodzie.
 3. Ochrona zaworów i elementów sterujących: Zawory i elementy sterujące systemu nawadniania również wymagają ochrony przed mrozem. Można użyć specjalnych osłon lub izolacji termicznej, aby zapobiec zamrożeniu tych elementów.
 4. Przechowywanie sprzętu: Jeśli masz mobilne elementy systemu nawadniania, takie jak węże czy przechowalnie, warto przechować je wewnątrz, aby chronić je przed ekstremalnymi warunkami zimowymi.
 5. Regularne sprawdzanie: Okresowo sprawdzaj stan systemu nawadniania w ciągu zimy, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy, jak np. wycieki czy uszkodzenia, natychmiast podjęcie działania naprawczego.

Korzyści z właściwego przygotowania systemu nawadniania przed zimą

 1. Oszczędność kosztów: Uniknięcie uszkodzeń i konieczności naprawy systemu nawadniania po zimie pozwala zaoszczędzić znaczne sumy pieniędzy.
 2. Dłuższa żywotność systemu: System nawadniania, który jest regularnie pielęgnowany i odpowiednio przygotowywany przed zimą, ma znacznie dłuższą żywotność.
 3. Ochrona roślin: Zapobieganie uszkodzeniom spowodowanym zamrożeniem wody w systemie nawadniania pomaga w ochronie roślin i zachowaniu ich zdrowia.
 4. Szybszy start wiosną: Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, będziesz gotowy do działania na wiosnę od razu, co pozwoli na szybszy rozwój ogrodu.

Wnioski są jasne: przygotowanie systemu nawadniania przed zimą jest kluczowe dla zachowania jego efektywności i zapobieżenia uszkodzeniom. To zadanie może być wykonywane samodzielnie lub przez profesjonalistów, ale bez względu na to, warto zadbać o to przed nadejściem mroźnych miesięcy. Dzięki temu Twój ogród będzie piękny i zdrowy przez wiele lat.

Jeśli szukasz solidnej firmy, która zajmie się kompleksowo Twoim systemem nawadniania, zadzwoń do nas tel. 663 363 360 już dziś i umów się na bezpłatne spotkanie.

SKARPA Anna Wąsik
Pustułek 6/4
40-668 Katowice
NIP 9542546059
REGON 386243278

Baza sprzętowa:
40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188

SKARPA Anna Wąsik 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie HYBOX - Sztuka Wzornictwa Przemysłowego