40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188
zielone logo skarpa 200x200

Kształtowanie krzewów dekoracyjnych

Dekoracyjne kształtowanie roślin polega nie tylko na kształtowaniu żywopłotów i wysokiej roślinności, ale również krzewów oraz drzewek ozdobnych, może też dotyczyć dekoracyjnych krzewów, które sadzone są w doniczkach.

Idealne do tego nadają się wybujałe formy, które zwane są topiarami.

Kształtować można także drzewa, w mniejszym stopniu są to pojedyncze okazy solitery, które znajdują się ponad niską roślinnością i w których podkreśla się ich okazałość.

Zabiegi pielęgnacyjne i sanitarne

Wszelkie przycięcia, formowania drzew to zabiegi pielęgnacyjne, które mają na celu podkreślić urodę i estetykę danej roślinności, przycinanie to także zabiegi sanitarne, które powodują, że poszczególne pędy, czy roślina zostaje wzmocniona i tworzy się miejsce dla rozwoju nowy gałązek. Dzięki temu uzyskujemy kontrolowane zagęszczenie korony. Obcinanie krzewów może spowodować, że zdecydowane cięcia sprawią, że zaniedbane przez długie lata egzemplarze odmładzają się, zaczynają rozkwitać i pięknie się rozwijać.

Narzędzia używane do formowania kształtów

Jednym z najbardziej znanych, ręcznych urządzeń służących do cięcia pędów roślin jest sekator, a do formowania kształtów nożyce ręczne. Sekator pozwala na usunięcie gałęzi o grubości do około 25 mm, jeśli są wyposażone w rękojeść nawet do 40 mm. Jeśli chodzi o wymienione narzędzia, posłużą one do pielęgnacji pojedynczych okazałych roślin, jeżeli jednak posiadamy duży ogród ze sporą ilością takich roślin, warto posiadać nożyce do żywopłotu spalinowe lub też nożyce do żywopłotu elektryczne, ciekawa propozycja to także nożyce do żywopłotu akumulatorowe.

Nożyce do żywopłotu spalinowe pozwalają na cięcie gałęzi o grubości do 28 mm, dzięki nim uzyskujemy mobilność w każdej pracy, niestety wadą jest duża waga narzędzia w porównaniu do elektrycznych odpowiedników. Natomiast nożyce do żywopłotu elektryczne wymagają dostępu do źródła zasilania, mogą być wykorzystywane do cięcia gałęzi o grubości do nieco ponad 20 mm. Bardzo użyteczne okazują się nożyce do żywopłotu akumulatorowe, które nie są ograniczone długością kabla elektrycznego. Ważny jest stopień naładowania akumulatora. Nasze usługi wykonujemy za pomocą profesjonalnych nożyc, dzięki czemu wszystkie prace wykonane są dokładnie i estetycznie.

Odpowiednie formowanie korony drzew

Młode zasadzone drzewa, zwłaszcza owocowe powinny być odpowiednio przycięte, dzięki czemu uzyskujemy zrównoważoną wielkość młodej korony. Zabiegi te przeprowadza się w zależności od pory posadzenia roślin. Formowanie kształtu korony drzew pozwala na uzyskanie obfitych zbiorów każdego sezonu, konarów które tworzą zwartą, prężną koronę. Kształtowanie korony drzew odbywa się również tylko i wyłącznie w celach dekoracyjnych, często wiele osób życzysz sobie, aby dane drzewo, czy krzew ukształtować według określonej rzeźby, niektóre z nich mogą przypominać zwierzęta, przedmioty, czy ludzi.

SKARPA Anna Wąsik
Pustułek 6/4
40-668 Katowice
NIP 9542546059
REGON 386243278

Baza sprzętowa:
40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188

SKARPA Anna Wąsik 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie HYBOX - Sztuka Wzornictwa Przemysłowego