Najczęściej zabiegowi poddaje się młode i żywotne drzewa, bo one zazwyczaj w miarę dobrze znoszą podkrzesywanie. Rany powstałe wskutek usunięcia szybko się zabliźniają.
W jaki sposób przebiega zabieg podkrzesywania drzew?
Czynności podkrzesywania polegają na usuwaniu gałęzi z niższych partii w celu uzyskania bezsęcznego surowca drzew. Wybiera się drzewa, które osiągają 10 cm pierśnicy i wysokość ok. 10-12 cm, prowadzi się je najpierw do wysokości 4-5 m, a później do wysokości najwyżej 8 m, nie skracając korony więcej niż 1/4. Podcinane gałęzie nie powinny mieć większej grubości niż 20 mm. Przycinane są on przy pniu i równolegle do pnia.
W przypadku grubszych gałęzi, skraca się ją najpierw pozostawiając tylec o długości ok. 20-30 cm, który przycina się zaraz przy pniu.
Najlepiej zabieg podkrzesywania znoszą topola i dąb, niestety najgorzej jodła, jedlica, świerk, brzoza.
W przypadku sosny mogą być usuwane martwe i obumierające gałęzie, natomiast z modrzewia i świerka tylko martwe.
W przypadku modrzewia usuwa się tylko martwe gałęzie.
Jeśli chodzi o świerk pospolity, podkrzesywaniu poddawane są młode drzewa. Na jodle pospolitej zabieg ten można wykonywać zarówno na gałęziach martwych, jak i żywych, nawet nieco grubszych niż 20 mm. Podkrzesywanie zalecane jest na modrzewiu europejskim i japońskim, znoszą one bardzo dobrze podkrzesywanie gałęzi martwych i żywych.
W przypadku dębu możliwe jest podkrzesywanie gałęzi martwych, a szczególnie żywych, trzeba pamiętać, że jest to drzewo bardzo wrażliwe na zranienia kory. Olsza dobrze znosi podkrzesywanie gałęzi martwych, jak i żywych, zalecany jest ten zabieg na młodych drzewach o pełnych, prostych pniach.
Każde podcinanie ma wpływ na daną roślinę. Nie należy usuwać żadnych gałęzi, bez konkretnej przyczyny. Podcinamy często gałęzie, jeśli są suche, całkowicie obumarłe lub chcemy poprawić kształt drzewa.
Zabieg podkrzesywania wykonuje się najczęściej w dwóch lub nawet trzech nawrotach, które powtarzają się w odstępach czterech, pięciu lat. Trzeba pamiętać, by nie doprowadzać do silnej redukcji żywej korony.
Trzeba pamiętać, że podkrzesywanie żywy gałęzi silnie wpływa na przyrost grubości, a nie na wysokość drzewa.
Nie powinno się przekraczać jednej trzeciej długości korony w obcinaniu żywy gałęzi. Procesu podkrzesywania dokonuje się pod koniec zimy, w przedwiośniu, czy na wczesną wiosnę.
Ilość żywej tkanki, którą można usunąć, zależy od rozmiaru, gatunku, wieku drzewa oraz celu samego przycinania. Młode drzewa tolerują usuwanie żywej tkanki w większym stopniu niż drzewa dojrzałe. Nie należy usuwać więcej niż 25% masy korony drzewa w przypadku jednego przycinania. W przypadku usunięcia gałęzi o dużej średnicy może doprowadzić to do powstania rany, która nie będzie w stanie się zamknąć. Trzeba pamiętać o minimalnej utracie żywych gałęzi.
SKARPA Anna Wąsik
Pustułek 6/4
40-668 Katowice
NIP 9542546059
REGON 386243278
Baza sprzętowa:
40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188