40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188
zielone logo skarpa 200x200

Przycinanie i formowanie drzew

Drzewa, które mają odpowiednie warunki do rozwoju potrafią szybko i bujnie rosnąć, dlatego też można formować je za pomocą odpowiednich narzędzi. Do tego potrzebne są również odpowiednie umiejętności i doświadczenie.

Można ciekawie formować krzewy, a także korony drzew. Przycina się np. świerki choinkowe w celu ich zagęszczenia, czy też drzewa owocowe w sadach, w celu zwiększenia zbiorów, czy eliminowaniu niektórych gałęzi oraz konarów. Osoby pragnące mieć pięknie ukształtowane drzewa korzystają z tych właśnie usług. Wśród licznych zabiegów należy wyróżnić podcinanie gałęzi, kształtowanie korony drzewa, skracanie konarów. Wszystkie te zabiegi wykonywane są z dużą starannością i ostrożnością, tak by dane drzewo dalej zdrowo się rozwijało.

Przycinanie korony drzew jest to zabieg, który polega na zmniejszaniu korony drzew, zazwyczaj dokonuje się skracania bocznych gałęzi, jak i czubku drzewa, tak aby osiągnąć kulisty kształt korony. Zgodnie z polskim prawem zmniejszenie korony drzewa można dokonać do 25% masy aparatu  asymilacyjnego.

Dzięki takiemu zabiegowi uzyskujemy poprawienie statystyki drzewa, zwiększenie ilości dochodzącego światła do podstawy drzewa, co ma znaczenie zwłaszcza w małych ogrodach obniża on również środek ciężkości.

Przed wykonaniem redukcji korony ważne są staranne oględziny z ziemi, w celu wykrycia zagrożeń  następnie dokonuje się inspekcji miejsca pracy .

Oceniany jest stan drzewa począwszy od korzeni, poprzez pień do korony, po dokonaniu takich oględzin, dopiero wtedy wyznacza się zakres prac poprzez stwierdzenie, czy pielęgnacja jest wystarczającym zabiegiem, czy np. może konieczna jest wycinka drzewa.

Wśród usług, które związane są z pielęgnacją drzewostanów wyróżnia się przycinanie drzew, cięcie poprawiające statystykę drzewa, cięcie korekcyjne, cięcia prześwietlające.

Redukcja i pielęgnacja korony drzewa.

Wśród pielęgnacyjnych zabiegów wyróżnia się również cięcie techniczne, czy pielęgnacyjne w trudno dostępnych  miejscach, w tym celu wykorzystuje się techniki alpinistyczne lub jeśli jest możliwość korzysta się usług z wykorzystaniem podnośnika koszowego.

Po co właściwie przycina się drzewa i krzewy?

Przycinanie drzew i krzewów ma duże znaczenie dla samej rośliny. Roślina nieprzycinana najczęściej choruje, zabiegi te powinno wykonywać się każdego roku, a przeprowadzone w odpowiednim czasie przyniosą ze sobą dużo korzyści. Odpowiednio przycięte drzewa ładnie się rozgałęziają, atrakcyjnie się prezentują.

Delikatne cięcia sprzyjają niewielkiemu rozwojowi pędów, natomiast silne cięcia pobudzają do intensywnego rozwoju. W przypadku drzew owocowych przycinanie skutkuje lepszym owocowa. Po przycięciu części gałęzi, czy pędów do wnętrza korony dostaje się więcej światła, które wpływa na przyszłe owoce, ich wielkość i jakość.

W przypadku krzewów ozdobnych przycinanie sprawia, że lepiej się krzewią.

Zazwyczaj krzewy i drzewa owocowe przycina się wczesną wiosną, bądź późną jesienią

SKARPA Anna Wąsik
Pustułek 6/4
40-668 Katowice
NIP 9542546059
REGON 386243278

Baza sprzętowa:
40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188

SKARPA Anna Wąsik 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie HYBOX - Sztuka Wzornictwa Przemysłowego