40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188
zielone logo skarpa 200x200

Przycinanie i pielęgnacja żywopłotów

Przycinanie żywopłotów jest istotne dla ich prawidłowego i efektywnego rozwoju.
Przycinanie gałązek żywopłotu powoduje pobudzenie rośliny do produkcji dużej liczby rozmieszczonych pędów bocznych, które tworzą powierzchnię od góry do dołu.

Zabiegi te pozwalają na utrzymanie żywopłotów w dobrej kondycji biologicznej, uzyskamy w ten sposób odpowiedni, pożądany kształt. Przycinanie powinno odbywać się na odpowiedniej wysokości i szerokości.

W zależności od rośliny przycinanie odbywa się nawet wczesną wiosną. Takie zabiegi powinno się przeprowadzić już przed rozpoczęciem okresu wegetacji, najlepiej w suche dni z dodatnią temperaturą. Krzewy posiadające drobne liście, a także krzewy iglaste przycina się nożycami lub urządzeniami mechanicznymi, w przypadku grabu, czy buku stosuje się zazwyczaj sekator, aby nie niszczyć blaszek liściowych. Cała pielęgnacja uzależniona jest od wymogów danej rośliny.

Nasza firma wykonuje profesjonalne podcinanie żywopłotów oraz ich odpowiednie pielęgnowanie.

W jaki sposób powinno się przycinać nowy żywopłot?

Młode żywopłoty zagęszczają się od podstawy, jeżeli przytniemy je od razu. Warto przycinać świeże przyrosty na szczycie żywopłotu o 2/3, w ten sposób roślina zaczynają rozwijać niżej położone pączki, trzeba też lekko przyciąć boczne pędy poziome.

Jak dbać o żywopłot z bukszpanu?

Żywopłot ten,aby wyglądał efektownie warto podcinać dwa lub trzykrotnie między czerwcem, a wrześniem. Nie warto przycinać żywopłotu w okresie przedłużających się opadów deszczu lub suszy, ponieważ jest to niezbyt dobry czas dla roślin.

Zazwyczaj przycina się je nożycami ręcznymi lub elektrycznymi przecinarkami.

Żywopłoty z roślin zimozielonych

Żywopłoty z roślin zimozielonych również pięknie wyglądają jeśli są odpowiednio zadbane. W przypadku takich formacji roślinnych przycina się je w lipcu i sierpniu kiedy przyrosty wyglądają na niekontrolowane, najczęściej przycina się najpierw boki żywopłotu, pracując po łuku od dołu ku górze. W przypadku roślin mających duże liście nie ma możliwości estetycznego przecięcia żywopłotu, niektóre liście będą po prostu przecięte po części.

Żywopłoty z drzew liściastych

W przypadku żywopłotów z drzew liściastych przycina się je raz lub dwa razy od czerwca do września.

Najpierw przycina się boki żywopłotu, a później wierzchołek tuż nad tegorocznym przyrostem, dzięki temu uzyskuje się gęste pędy.

Żywopłoty z iglaków - w jaki sposób o nie dbać?

W przypadku żywopłotów z iglaków przycina się je wiosną i latem, najpóźniej w sierpniu. W przypadku cisu można go mocniej przycinać, pozostałe gatunki jak tuje przycina się lekko i często, co pozwala unikać zamierania gałęzi.

A może jednak żywopłot kwitnący?

Ciekawą propozycją są żywopłoty kwitnące, które uformowane są z roślin kwitnących. Tu wszystko zależy wszystko to od okresu kwitnienia. Pięknie prezentuje się żywopłot z forsycji, która wymaga cięcia na początku lata. Takie żywopłoty przycinamy regularnie, nadając odpowiedni kształt, który chcemy osiągnąć. Jeśli chodzi o wysokie egzemplarze, wymagają one dodatkowego cięcia na wierzchołkach.

W przypadku wysokich żywopłotów zazwyczaj używa się nożyc z długimi rączkami, sekatora elektrycznego, przycinarki do żywopłotów lub nożyc ręcznych.

SKARPA Anna Wąsik
Pustułek 6/4
40-668 Katowice
NIP 9542546059
REGON 386243278

Baza sprzętowa:
40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188

SKARPA Anna Wąsik 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie HYBOX - Sztuka Wzornictwa Przemysłowego