40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188
zielone logo skarpa 200x200

Wertykulacja trawników

Nasza firma oferuje wertykulację trawników, są to zabiegi pielęgnacyjne zapewniające właściwy rozwój traw, który sprawia, że pięknie wyglądają.

Aby uzyskać piękny trawnik nie wystarczy go podlewać i kosić, czy też nawozić. Trawnik wymaga szczególnej pielęgnacji, bardzo istotna jest jego wertykulacja. Jest to zabieg, który pobudza i rozluźnia podłoże, pobudza trawę do krzewienia się.

Niektóre osoby mogą zastanawiać się na czym właściwie wertykulacja trawnika i czy jest on istotny. Zabieg ten polega na płytkim, pionowym nacinaniu darni, ma na celu usunięcie martwej darniny, jej resztek, które tworzą powierzchnię przypominają filc. W takiej powierzchni mogą rozwijać się grzyby i bakterie chorobotwórcze, dzięki usunięciu tej trudnej warstwy możemy zapewnić wnikanie tlenu do gleby, większą ilości światła i składników pokarmowych, a także wody, która jest istotna do rozwoju całej rośliny. Dzięki wertykulacji zwiększy się skuteczność podlewania i nawożenia trawnika.

Oprócz tych istotnych zabiegów, wertykulacja zapewnia zwalczenie mchu na trawniku, chwastów i roślin płytko ukorzenionych, organizmy te utrudniają zaopatrzenie trawnika w substancje niezbędne do życia.

Wertykulacja pozwala na nacinanie darni, jest to zabójczy zabieg dla tych szkodliwych roślin, a nie uszkadza korzeni traw, które posiadają je głębiej.

Kiedy powinno się przeprowadzać wertykulację?

Przede wszystkim wertykulację przeprowadza się wczesną wiosną po pierwszym koszeniu. Dzięki takim zabiegom pielęgnacyjnym przyspieszamy regenerację trawnika po zimie, dobrze też wykonać ją po dokonaniu siewu. Wertykulację można również przeprowadzić późną jesienią, gdy powtórnie tworzy się warstwa tak zwanego filcu. Istotną informacją jest również to, iż nie wolno przeprowadzać wertykulacji w pierwszym roku od założenia trawnika, ponieważ trawy są słabo ukorzenione i można je uszkodzić. Zaleca się wykonywanie pierwszych wertykulacji w drugim czy też trzecim roku od wysiewu trawy lub w drugim roku od położenia trawnika z rolki.

Jeśli chodzi o wertykulację noże wertykulatora powinny pracować na głębokości od 1 do 2 cm, trawa nie powinna być nacinana zbyt głęboko.

Za pomocą jakich narzędzi dokonuje się wertykulacji trawnika?

Do wykonania zabiegu wertykulacji wykorzystuje się urządzenia zwane wertykulatorami, może to być model ręczny (mechaniczny)- jest to rodzaj grabi wyposażonych w wąskie, sztyletowe zęby wcinające się w glebę pod trawnikiem na wysokości kilku centymetrów. Takie grabie mogą posiadać kółka, które ułatwiają ich prowadzenie.

Tego typu urządzenia sprawdzają się na małych trawnikach do 100 m2 i trawnikach młodych, które nie powinny być wertykulowanie zbyt silnie. Urządzenie z napędem elektrycznym, czy spalinowym bardzo dobrze sprawdza się na dużych powierzchniach, wyposażony jest w zestaw noży nacinających darnie. Niewątpliwie wertykulatory elektryczne, czy spalinowe są bardzo wydajne i ekonomiczne, zapewniają komfort użytkowania.

Niewątpliwie wertykulatory elektryczne są przyjazne środowisku, nie wytwarzają szkodliwych substancji i pracują cicho, a ich eksploatacja jest ekonomiczna. Osoby, które samodzielnie chcą wykonywać wertykulację trawników powinny zdecydować się właśnie na taki model.

SKARPA Anna Wąsik
Pustułek 6/4
40-668 Katowice
NIP 9542546059
REGON 386243278

Baza sprzętowa:
40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188

SKARPA Anna Wąsik 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie HYBOX - Sztuka Wzornictwa Przemysłowego