40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188
zielone logo skarpa 200x200

Czyszczenie kostki brukowej

Data publikacji:

16.08.2020

Data aktualizacji: 06.08.2022

Jak wyczyścić kostkę brukową po długotrwałych zabrudzeniach. Tłuste plamy z oleju, grzyby, pleśń, mchy i porosty - to tylko niektóre problemy związane należytym utrzymanie kostki brukowej w dobrym stanie wokół posesji. Przyjrzyjmy się jak skutecznie pozbyć się wspomnianych problemów.

Kostka brukowa to wciąż jedno z najpopularniejszych rozwiązań wykończenia nawierzchni na podjazdy i wokół domów. Z uwagi na duże możliwości aranżacyjne kostka brukowa bywa również często wybierana na nawierzchnie chodników czy też na ścieżki ogrodowe i parkowe. Niewątpliwą zaletą betonowej kostki brukowej jest stosunek jakości do ceny. To obecnie jedno z najtańszych rozwiązań biorąc pod uwagę wytrzymałość i walory estetyczne. Mnogość materiałów i typów kostki jest tak szeroka, że nawet najbardziej wymagający użytkownicy z pewnością znajdą coś dla siebie, od kostki betonowej z antypoślizgową posypką mineralną, aż do luksusowego i drogiego granitu. Każdy kto decyduje się na kostkę brukową musi mieć jednak na uwadze, niezależnie od użytych materiałów, że trzeba o nią najzwyczajniej dbać. I to systematycznie dbać, gdyż tylko regularna pielęgnacja i czyszczenie kostki brukowej jest w stanie zapewnić atrakcyjny wygląd jak również wpłynąć na walory użytkowe.

mycie kostki brukowej myjką wysokociśnieniową typu Karcher
Przykład usuwania zabrudzeń z nawierzchni wykonanej betonu z wykorzystaniem myjki wysokociśnieniowej Karcher 5/15 będącej w ofercie firmy SKARPA z Katowic.

Kiedy czyścić kostkę brukową?

Zdecydowanie najlepszym momentem do mycia kostki brukowej jest wczesna wiosna. Brud i zanieczyszczenia zalegające od późnej jesieni ubiegłego roku będą wystarczająco dobrym powodem do przeprowadzenia pierwszej pielęgnacji kostki brukowej. Pamiętajmy również, że brak mroźnych zim w ostatnich latach powoduje zwiększone zanieczyszczenie powierzchni z uwagi na zabrudzenia wynikające z dodatnich temperatur (deszcz, opady, zanieczyszczenia atmosferyczne). Dodatkowym efektem ubocznym długotrwałych temperatur dodatnich jest porastanie przestrzeni między kostkami w szczelinach, w których zbierają się zanieczyszczenia organiczne, mech, porosty, grzyby i pleśń. Częste zabiegi mycia i czyszczenia kostki brukowej nie są więc wyłącznie kwestią estetyczną ale również zdrowotną.

Domowe metody czyszczenia kostki brukowej

Przywrócenie estetyki przydomowej kostce brukowej jest również możliwe we własnym zakresie. Należy jednak pamiętać, że będzie nas to kosztowało dużo czasu i nieco inwestycji w sprzęt i odpowiednie detergenty. Pamiętajmy jednak, że zastosowanie niskiej jakości sprzętu zakupionego w okolicznym markecie budowlanym może przyprawić nas wyłącznie o zniechęcenie, narażając na niepotrzebne koszty.

Profesjonalne firmy zajmujące się czyszczeniem kostki brukowej w woj. śląskim

Czyszczenie kostki brukowej warto powierzyć specjalistom dysponującym najlepszym sprzętem i doświadczeniem. Tylko zaangażowanie profesjonalistów jest gwarancją oczkiwanego rezultatu. Takie firmy jak SKARPA z Katowic zajmujące się czyszczeniem powierzchni płaskich w tym kostki brukowej i granitowej będą odpowiednim adresem dla wszystkich szukjaących usług pielęgnacji nawierzchni z kostki brukowej z wojewóztwa śląskiego w takich miastach jak Katowice, Chorzów, Siemianowice Śląskie, Zabrze, Bytom czy Ruda Śląska. Obsługa klientów z okolic Zagłębia Dąbrowskiego (Sosnowiec, Dąbrowa Gónicza, Będzin, Czeladź, Jaworzno) też nie będzie stanowić problemu. SKARPA obsługuje wszystkich klientów w promieniu do 100km od Katowic.

mycie kostki brukowej Karcherem
Rezultat czyszczenia kostki brukowej profesjonalną myjką ciśnieniową o ciśnieniu 200 bar i wydajności 500 litrów/min. Taki sprzęt posiadamy w naszej firmie.

Jak często czyścić kostkę brukową?

To zależy. Dom zlokalizowany przy ruchliwej drodze będzie narażony na częstsze zabiegi pielęgnacyjne z uwagi na zanieczyszczenia samochodowe (spaliny, oleje). Dom zloklalizowany z dala od infrastruktury drogowej będzie posiadał mniej zanieczyszczeń na otaczającej nawierzchni. Może jednak posiadać więcej zabrudzeń organicznych z uwagi na większą wilgotność wynikającą z bliskości zbiorników wodnych lub zacienienia. Nie ma więc reguły jakie otoczenie bardziej sprzyja częstotliwości pielęgnacji kostki brukowej. Niezależnie od otoczenia jedno jest pewne- wcześniej czy później trzeba będzie wykonać porządne czyszczenie kostki brukowej. Dla celów statystycznych można przyjąć, że czyszczenie kostki powinno się odbywać conajmniej raz na dwa lata.

zanieczyszczenia na kostce brukowej przed garażem i rezultat czyszczenia myjką ciśnieniową Karcher 5/15 C
Tak wygląda efekt czyszczenia przed garażem po sezonie zimowym. SKARPA z Katowic ma już za sobą ponad 200 podobnych realizacji.

Powody zanieczyszczeń. Przyjrzyjmy się głównym sprawcom zabrudzeń naszej kostki przed domem czy też garażem

Zanieczyszczenia organiczne wynikające z długotrwałej wilgotności otoczenia w zacienionych miejscach. Powstają zwykle w formie porostów zalegających w szczelinach lub mchu, pleśni i grzybów powstających bezpośrednio na powierzchni.

Zanieczyszczenia z tłustych plam oleju powstałych z wycieków pojazdów mechanicznych lub maszyn i urządzeń zaparkowanych lub użytkowanych na nawierzchni z kostki brukowej.

Zabrudzenia atmosferyczne spowodowane złym stanem powietrza (bliskość drogi, zakładów przemysłowych, kominów etc.).

Zabrudzenia eksploatacyjne (np. resztki gumy z opon samochodowych, rozlane farby itp.).

Zanieczyszenia mieszane powstałe z połączenia wszystkich powyższych czynników zabrudzeń.

Metody czyszczenia kostki brukowej

Najbardziej popularną metodą skutecznego mycia i czyszczenia kostki brukowej jest bezdotykowa myjka ciśnieniowa. Zastosowanie ciśnienia roboczego na poziomie 200 bar/ 20 MPa w połączeniu z wydajnością min. 500 litrów/min. jest gwarancją wydajnej pracy i dobrej pentracji w porowatej powierzchni kostki brukowej. Takie paramtery jest w stanie osiągnąć profesjonalna myjka ciśnieniowa Karcher HD 5/15 C z przystawką do szorowania rotacyjno-ciśnieniowego. Dzięki zmniejszeniu wagi oraz wymiarów może pracować wszędzie tam gdzie konieczna jest wysoka mobilność i elastyczność. Karcher HD 5/15 C Plus skutecznie wyczyści trudne zabrudzenia przez co wspaniale sprawdza się w branży budowlanej czy motoryzacyjnej oraz w codziennej pracy profesjonalnych firm sprzątających. Jeśli istnieje potrzeba wykorzystania najbardziej profesjonalnego sprzętu - można pokusić się o czyszczenie z wykorzystaniem myjek ciśnieniowych z funkcją podgrzewania wody tzw. gorącowodnych jak model HDS13/20.
Takimi specjalistycznymi urządzeniami dysponuje firma SKARPA z Katowic, która świadczy usługi czyszczenia kostki brukowej w woj. śląskim.

Mycie kostki brukowej ciśnieniowo

Czyszczenie kostki z wykorzystaniem skoncentrowanego strumienia wody jest obecnie najskuteczniejszym i najwygodniejszym sposobem poradzenia sobie z wszelkiego rodzaju zabrudzeniami. Myjki ciśnieniowe dokładnie czyszczą nawet duże powierzchnie i elementy. Poradzą sobie one z dokładnym wyczyszczeniem kostki z piachu, błota, plam z oleju, mchu i porostów. Szczególnie uporczywy mech wydaje się być dużym wyzwaniem dla wszytkich właścicieli podjazdów i garaży. Przestrzenie między brukiem i wszelkiego rodzaju szczeliny są doskonałym środowiskiem do rozrostu niechcianych zabrudzeń organicznych. Myjki ciśnieniowe oprócz różnych typów mogą mieć dodatkowe wyposażenie jak sczotki szorujące, pistolety do spieniania czy też dysze rotacyjne zwięszające skuteczność dokładnego czyszczenia kostki.

mycie ciśnieniowe płytek tarasowych wykonanych z gresu
Myjki ciśnieniowe doskonale nadają się do czyszczenia innych powierzchni, nie tylko kostki brukowej. Na zdjęciu pokazano realizację firmy SKARPA doczyszczającej płytki tarasowe w ogrodzie.

Gdy korzystamy z wysokociśnieniowych myjek musimy pamiętać, że usuwają one nie tylko niechciane zabrudzenia ale rónież piasek między szczelinami, który po zakończonym czyszczeniu należy uzupełnić na nowo.

Środki do czyszczenia kostki brukowej

Każde urządzenia ma swoje ograniczenia. Dlatego też czasami najlepszy sprzęt nie wystarczy. Dlatego też stosuje się dedykowane środki chemiczne do skutecznego usunięcia plam czy zabrudzeń, które nie są możliwe do usunięcia strumieniem zimnej wody (plamy z oleju, farby itp.). Często dla zwiększenia skuteczności stosuje się również gorącą wodę.

Impregnacja

Każda nawierzchnia po wielu latach eksploatacji wymaga przywrócenia naturalnej pierwotnej kolorystyki. Służą do tego środki, które nie tylko uwydatniają naturalny kolo, ale również zabezpieczają, uszczelniają i konserwują kostkę brukową na długi czas. Nowoczesna technologia przychodzi nam z pomocą. Dzisiejsze impregnaty oparte są o nanotechnologie i powłoki polimerowe, które jeszcze kilka lat temu były niedostępne. Najlepsze impregnaty spowalniają również wzrost mchu i porostów w szczelinach między kostkami czy brukiem.

SKARPA Anna Wąsik
Pustułek 6/4
40-668 Katowice
NIP 9542546059
REGON 386243278

Baza sprzętowa:
40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188

SKARPA Anna Wąsik 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie HYBOX - Sztuka Wzornictwa Przemysłowego