40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188
zielone logo skarpa 200x200

Jak ściąć drzewo na działce - poradnik krok po kroku

Data publikacji:

07.11.2020

Data aktualizacji: 19.04.2022

Wycinkę drzew zawsze warto zlecić profesjonalistom. Jeśli jednak chcemy spróbować sami ściąć drzewo na posesji, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, z których najważniejszą jest nasze bezpieczeństwo. Poniżej 7 kroków udanej wycinki. Zaczynamy!

Krok 1 - ocena sytuacji

Zanim przystąpimy do wycinki drzewa na działce musimy przede wszystkim ocenić otoczenie i ewentualne skutki ścięcia drzewa. O ile w przypadku dużych i wolnych przestrzeni nie stanowi to problemu, o tyle na ciasnych i wąskich działkach ma to kluczowe znaczenie.
Dodatkowo należy zwrócić uwagę na przeszkody i utrudnienia takie jak linie energetyczne, linie telekomunikacyjne, obiekty małej architektury, otaczające budynki, garaże czy drogi lub chodniki. Koszt uszkodzenia każdego z powyższych może nas sporo kosztować i narazić na nieprzychylność sąsiadów pozbawionych np. energii na kilka dni.
Pamiętajmy, że jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość czy uda nam się bezpiecznie ściąć drzewo we własnym zakresie- to dobry moment żeby zatrzymać się i wezwać na pomoc fachowców od profesjonalnej pielęgnacji zieleni. Błędne założenia mogą nie tylko narazić nas na straty materialne wynikające z uszkodzeń nieruchomości (szczególnie tych sąsiadujących), ale mogą również kosztować nas zdrowie a nawet życie.
Czy warto więc ryzykować? Oceńmy sami zapoznając się z orientacyjnym cennikiem usług.profesjonale wyposażenie pilarzaPrzykład profesjonalego wyposażenia pilarza. Na zdjęciu jeden z pilarzy arborystów pracujących w firmie SKARPA z Katowic.

Krok 2 - dostępne narzędzia

W zależności od gabarytów i wielkości drzewa będą potrzebne nam różne narzędzia. Małe drzewko owocowe będziemu mogli wyciąć z wykorzystaniem małej piłki ręcznej. Drzewa o większej średnicy pnia (powyżej 30cm mierzonej na wysokości ok. 120 cm od poziomu podłoża) to już zadanie dla pilarki spalinowej. Wysokie, grube i rozłożyste drzewa to już zadanie dla profesjonalnych firm i kategorycznie odradzamy wykonywanie takiej wycinki we własnym zakresie.
Jeśli nie posiadamy narzędzi możemy je z łatwością wynająć w lokalnych wypożyczalniach takich jak Ramirent czy Boels. Pamiętajmy, aby poprosić o instruktaż korzystania z narzędzi.

Krok 3 - pomocnik

Niezależnie od tego jaką metodę wycinki drzewa wybierzemy musimy zapewnić sobie asekurację i wsparcie w dodatkowej osobie. Pamiętajmy, że nasza ocena przy wycince może być bardzo subiektywna i zwykle wynika z naszej perspektywy. Osobą stojąca obok może widzieć zagrożenia, których nie zauważyliśmy wcześniej. Zanim jednak zaangażujemy kogoś do pomocy musimy zapewnić tej osobie bezpieczeństwo odsuwając ją od pola rażenia na bezpieczną odległość. Mówiąc o pomocniku zwykle mamy na uwadze dodatkową parę rąk do pomocy, w większości przypadków amatorskich wycinek wystarczy dodatkowa para oczu.

Krok 4 - wybór metody wycinki

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na pozbycie drzewa rekomendujemy wyłącznie te operacje, które można wykonać z poziomu "0" czyli poziomu gruntu. Praca na wysokości (nawet niewielkiej) z ostrym lub pracującym narzędziem nie należy do bezpiecznych. Pozostałe metody wycinki jak wycinka sekcyjna na wysokości, wycinka z podnośnika koszowego lub arborystyka zarezerwowane są wyłącznie dla firm mających stosowne uprawnienia i przeszkolony personel.

Wycinka drzewa metodą obalania w wykonaniu firmy SKARPA z Katowic.

Krok 5 - zabezpieczenie terenu

Powalone drzewo, nawet to niewielkich rozmiarów może wyrządzić wiele uszkodzeń. O ile zdewastowany trawnik można wliczyć w koszty operacji, o tyle już uszkodzoną pergolę czy wiatę ganku szkoda poświęcać dla naszych ambicji zmierzenia się z wycinką drzewa. Dlatego też drzewo obalamy na wolne przestrzenie, zabezpieczając trawnik luźnymi deskami lub płytami osb czy sklejkami.

Krok 6 - ścięcie drzewa

Mamy więc wszystko gotowe do ścięcia drzewa na naszej działce. Teren uprzątnięty i zabezpieczony, a o nasze bezpieczeństwo dba dodatkowa osoba stojąca w bezpiecznej odległości.
Znając obrany kierunek obalenia drzewa przystępujemy do wykonania tzw. rzazu podcinającego od strony, w którą będzie przechylało się drzewo. Jest wiele teorii jak powinien wyglądać dobrze wykonany rzaz jednak przyjmuje się, że powinien on zostać wykonany na maksymalną głębokość do 1/3 średnicy pnia w miejscu cięcia. Jeśli chodzi o wysokość na jakiej wykonujemy cięcie jest tutaj pewna dowolność. Przyjmuje się jednak ergonomiczną wysokość między 30-50 cm od poziomu podłoża. To co jednak najważniejsze to wykonanie rzazu ścinającego (czyli tego prostego po przeciwległej stronie do rzazu podcinającego) na wysokości powyżej (min. 3cm) dolnej krawędzi rzazu podcinającego. wykonanie rzazu podcinającegoWykonanie rzazu podcinającego za pomocą pilarki spalinowej.

Przykład dobrze wykonanego rzazu podcinającego oraz rzazu ścinającego. Autor: Husqvarna
Chainsaw Academy

Krok 7 - co z pniem i korzeniem po wycince?

W przypadku małych drzewek poradzimy sobie z zalegającym pniem poprzez jego wykopanie. Jeśli drzewo było mocno ukorzenione a pień jest dosć gruby warto zastanowić się nad frezowaniem pni. To stosunkowo nowa metoda, która zamieni nasz problem w wióry zmielone z ziemią. Szybko, skutecznie a co najważniejsze niedrogo. W tym miejscu znajdziesz cennik.

usuwanie pnia za pomocą frezarki
Przykład usunięcia pnia z korzeniami z wykorzystaniem profesjonalnej frezarki do pni Vermeer SC30TX

SKARPA Anna Wąsik
Pustułek 6/4
40-668 Katowice
NIP 9542546059
REGON 386243278

Baza sprzętowa:
40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188

SKARPA Anna Wąsik 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie HYBOX - Sztuka Wzornictwa Przemysłowego