40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188
zielone logo skarpa 200x200

Frezowanie pni cennik

Data publikacji:

10.08.2020

Data aktualizacji: 06.08.2022

Biorąc pod uwagę, że frezowanie pni po wycince drzew staje się coraz bardziej popularną metodą usuwania korzeni, przyjrzyjmy się ile kosztuje usługa i od czego zależy jej cena. Sprawdź także nasze usługi koszenia trawy Katowice i wyciniki drzew.

Możliwość dojazdu do pnia

To kluczowa sprawa jeśli chodzi o wybór sprzętu do frezowania. Tak gdzie nie wjedzie duża maszyna do frezowania jak np. karczownik przyczepiany do ciągnika, tam z pewnością poradzi sobie mała, zwinna frezarka gąsienicowa jak Vermeer SC30TX. Dzięki niej szybko i sprawnie usuniesz nie tylko sam pień, ale również korzenie zalegające na dużej głębokości. Również wąskie przejazdy jak np. furtki o szerokości 100cm nie stanowią problemu dla wspomnianej maszyny, gdyż jej całkowita szerokość to zaledwie 88.9cm.

Warunki terenowe

Często pozostałe korzenie po wycince drzew metodą cięcia sekcyjnego ze zwyżki są zlokalizowane w miejscach gdzie nawet cięzko dostać się na nogach.

frezarka do pni po wykonanej pracy
Frezarka o gąsienicowym napędzie hydraulicznym z parku maszynowego firmy SKARPA Katowice. Wjedzie wszędzie gdzie się tylko zmieści.

Również często po obaleniu drzewa w jednym cięciu dojazd stanowi duży problem z uwagi na podmokły grunt. Do tego strome podjazdy i grząski grunt nie ułatwiają sprawy. Z tymi wszystkim przeciwnościami poradzi sobie doskonale frezarka o gąsienicowym napędzie hydraulicznym, zapewniającą minimalne obciążenie na grunt (mniejsze niż nacisk stopy dorosłego człowieka).

Przykład frezowania pnia przy użyciu frezarki Vermeer SC30TX
Maszyna do frezowania Vermeer SC30TX w trakcie operacji.

Warunki pogodowe

Pogoda nie wybiera, szczególnie w naszych warunkach klimatycznych. Tam gdzie nie można wykorzystać frezarek elektrycznych z uwagi na zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym, ani frezarek spalinowych o napędzie kołowym, które przenoszą zbyt duże obciążenie na podłoże - tam najlepiej poradzą sobie lekkie i zwinne frezarki hydrauliczne o napędzie gąsienicowym. Dzięki nim szybko pozbędziesz się zalegających pni niezależnie od pogody.

Wysokość pnia po wycince

To jaką wysokość ma pień ma ważne znaczenie pod kątem czasochłonności operacji frezowania. Jeżeli pień jest ucięty na wysokość poniżej 50cm od poziomu gruntu - nie będzie problemu. Jeśli natomiast jest wyższy trzeba będzie odciąć brakującą wysokość. Frearki do pni mają swoje parametry pracy, łącznie z zakresem obsługiwanej głębokości i wysokości. Przekaż tę informację wykonawcy jeszcze przed prośbą o wycenę.

pień po wycince może stanowić duży problem, pień drzewa przed frezowaniem
Pień drzewa przed frezowaniem

Objętość, średnica pnia

To w gruncie rzeczy najważniejszy parametr wpływający na cenę. Im szerszy pień, tym wyższa cena. Nawet mała frezarka taka jak Vermeer SC30TX jest w stanie sobie poradzić z największym korzeniem. Będzie jedynie musiała spędzić na nim więcej czasu.

Gatunek drzewa

Drzewa gęste jak np. dąb, jesion czy buk są nieco większym wyzwaniem z uwagi na usłojenie i ilość energii potrzebnej do usunięcia pozostałego pnia.

Jak wygląda frezowanie pnia? Na poniższym filmie pokazano fragment usuwania korzenia z wykorzystaniem profesjonalnej frezarki do pni.

Ile więc kosztuje frezowani pni?

Przyjrzyjmy się poniższemu porównaniu różnych gatunków drzewa i ich średnic mierzonych na wysokości 5cm od podłoża. Na potrzeby poniższej analizy przyjęto pień wystający na wysokość 30cm i konieczność wykonania frezowania na głębokość 30cm.

Gatunek drzewaSosna, świerkDąb, Jesion
Średnica
30cm350,00 zł450,00 zł
50cm450,00 zł600,00 zł
70cm600,00 zł800,00 zł
Porównanie kosztów usunięcia korzenia poprzez frezowanie pni

SKARPA Anna Wąsik
Pustułek 6/4
40-668 Katowice
NIP 9542546059
REGON 386243278

Baza sprzętowa:
40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188

SKARPA Anna Wąsik 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie HYBOX - Sztuka Wzornictwa Przemysłowego