40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188
zielone logo skarpa 200x200

Pielęgnacja żywopłotu. Jak to zrobić?

Data publikacji:

05.04.2021

Data aktualizacji: 19.04.2022

Przycinanie żywopłotu to bardzo ważny zabieg, który gwarantuje nie tylko doskonały wygląd, ale również poprawia jego kondycję i stan zdrowia. Jak więc i kiedy przyciąć żywopłot, aby gęsty i miał porządany kształt? Zaczynamy.

kobieta pielęgnująca niski żywopłot nożycami ręcznymi
Piękny i zadbany żywopłot wymaga starannie wykonanych zabiegów pielęgnacyjnych. Na zdjęciu przycinanie niskiego żywopłotu z bukszpanu.

Żywopłot to bardzo ważna roślinność wokół domu, która daje nam poczucie zarówno dyskrecji, bezpieczeństwa jak i zapewnia ochronę akustyczną od ruchliwej drogi. Nader wszystko to jednak element dekoracyjny, który musi być systematycznie pielęgnowany. To główny powód dlaczego strzyżenie żywopłotu musi odbywać się regularnie z zachowaniem właściwej techniki.

Żywopłot to pojęcie bardzo umowne. Posługując się tym terminem mamy na myśli gęsto nasadzone rośliny tworzące uformowany ciąg sąsiadujących nasadzeń ułożonych wzdłużnie. Teraz możemy swobodnie posługiwać się tym określeniem, które dla każdego z Was może mieć inne znaczenie.

Kiedy przycinać żywopłot?

Żywopłot to jeden z bardziej wyrozumiałych elementów dekoracyjnych naszego domowego otoczenia. O ile dla zachowania pięknych parametrów potrzebna jest wspomniana wcześniej systematyka, o tyle zaniedbane żywopłoty można przy odpowiednim podejściu przywrócić do dobrego stanu. Nie straszne są mu więc zarówno bardzo częste i delikatne cięcia jak również te bardziej agresywne cięcia sanitarne, które przypominają bardziej karczowanie. Jeśli więc szukasz rośliny, która nie obrazi się brakiem Twojego zainteresowania- wybierz np. cis pospolity, który dobrze znosi nawet najbardziej agresywne cięcia i jest w stanie się zregenerować nawet po jednym sezonie.

Zwykle pierwsze cięcie żywopłotu należy wykonać po zimie, kiedy można założyć z dużym prawdopodobieństwem, że przymrozki już nie wrócą. Najlepszym więc momemntem na pierwszą pielęgnację żywopłotu jest wczesna wiosna między 15 kwietnia a 15 maja w zależności od warunków klimatycznych regionu. Takie cięcie powinno zostać wykonane na wysokość między 20-25 cm. Dzięki temu zagęszczenie żywopłotu będzie szybsze i intensywniejsze. Roślina zrewanżuje nam się dużą ilością liści, które nadadzą całości pożądany kształt. Oprócz strzyżenia żywopłotu na wiosnę należy przeprowadzić jeszcze jedno lub dwa strzyżenia pielęgnacyjne w ciągu roku w zależności od przyrostu i gatunku rośliny. Takie strzyżenie powinno zostać wykonane w taki sposób, aby pozostawić minimum kilka centymetrów nowego przyrostu rośliny z danego roku. Bardzo ważne jest, aby ostatnie strzyżenie w roku przeprowadzić nie poźniej niż na koniec wakacji szkolonych czyli do początku września. Strzyżenie żywopłotu w terminie późniejszym może skutkować przemarznięciem nowych pędów, które mogą się nie odbudować do pojawienia się pierwszych nocnych przymrozków.

zadbany żywopłot po obydwu stronach między ścieżką
Żywopłoty mogą być również wykonane z iglaków. To bardzo efektowne i zdrowe rośliny cieszące oko swoim intensywnie zielonym kolorem przez cały rok.

Jak prawidłowo wykonać przycinanie żywopłotu?

Zwykle pielęgnację żywopłotu należy rozpocząć od przemyślenia linii formującej. Do jej uzgodnienia najlepiej wykorzystać dobrze kontrastujący sznurek w kolorze np. żółtym lub czerwonym, który będzie stanowił dla nas linię referencyjną, której nie możemy przekroczyć. W naszych zleceniach zwykle zaczynamy od boków żywopłotu, które determinują jaki kształt można nadać górnej części tzn. zaokrąglony, stożkowy lub ścięty pod kątem prostym. W SKARPA Katowice korzystamy głównie z nożyc spalinowych. Wyjątkiem są sytuacje, które wymagają zastosowania ręcznych narzędzi zapewniających komfort akustyczny prac dla okolicy (np. ciche sąsiedztwo, Kościoły, cmentarze, poranne godziny pracy etc.). Niezależnie od narzędzi, z których korzystamy musimy pamiętać o nawozie, który dla popularnych gatunków żywopłotów ma zwiększony udział azotu.

Jaki kształt powinien mieć żywopłot?

Jaki tylko chcecie i na ile pozwalają Wasze możliwości sprzętowe i umiejętności w formowaniu. Plastyczność i duże możliwości kształtowania żywopłotów w połączeniu z ich odpornością na częste cięcia stanowią o ich największych zaletach. Szczególnie żywopłoty z żywotników (Thuja occidentalis) lub ligustra (Ligustrum vulgare) będą bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób ceniących możliwości formowania.

10 najpopularniejszych gatunków roślin na żywopłoty

  • LIGUSTR (Ligustrum vulgare)
  • GRAB (Carpinus betulus)
  • BUKSZPAN (Buxus sempervirens)
  • FORSYCJA (Forsythia intermedia)
  • BUK (Fagus sylvatica)
  • ŻYWOTNIK (Thuja occidentalis)
  • CIS (Taxus baccata)
  • BERBERYS (Berberis thunbergii)
  • OGNIK (Pyracantha coccinea)
  • LAUROWIŚNIA (Prunus laurocerasus)

Firmy specjalizujące się w pielęgnacji żywopłotów.Kogo wybrać?

Dobrze przycięty żywopłot wymaga nielada wprawy i profesjonalnego sprzętu. Jeśli szukacie solidnej firmy w woj. śląskim warto skontaktować się z jednym z najlepszych lokalnych specjalistów- firmą SKARPA z Katowic, która nie tylko wykona zlecenie z najwyższą precyzją, ale również doradzi w zakresie nowych nasadzeń czy wykona projekt ogrodu wraz z realizacją.

pielęgnacja żywopłotu w kulę
Żywopłoty można formować w bardzo plastyczny sposób. Świetnie nadają się do tego żywotniki popularnie nazywane tujami.

SKARPA Anna Wąsik
Pustułek 6/4
40-668 Katowice
NIP 9542546059
REGON 386243278

Baza sprzętowa:
40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188

SKARPA Anna Wąsik 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie HYBOX - Sztuka Wzornictwa Przemysłowego