40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188
zielone logo skarpa 200x200

Wycinka drzew cennik

Data publikacji:

07.08.2020

Data aktualizacji: 06.08.2022

Usunięcie drzewa to niełatwa sprawa. Przyjrzyjmy się ile kosztuje wycinka drzewa i od czego zależą jej koszty. Sprawdź także naszą ofertę wycinki drzew w Katowicach i woj. Śląskim.

Wiedza

Umiejętne przeprowadzenie wycinki drzew wymaga nie tylko doświadczenia, ale przede wszystkim podstaw z zakresu dendrologii czyli drzewoznawstwa. Każde drzewo podczas wycinki zachowuje się inaczej. Wynika to głównie z jego budowy, dojrzałości, gęstości, geometrii i stanu zdrowia. Pamiętajmy, o tym gdyż nawet najmniejszy błąd jest w stanie spowodować duże straty materiale, a co najgorsze narazić ludzi przebywających w otoczeniu na utratę zdrowia lub nawet życia. Pracujmy z firmami, których wiarygodność wynika z zamiłowania do tej pracy, a nie z konieczności.

Sprzęt

Zwykło się mówić, że pierwsze wrażenie bywa najważniejsze. Firmy profesjonalnie zajmujące się wycinką posiadają najlepszy sprzęt w swojej klasie. I tak jeśli chodzi o pilarki spalinowe markę Stihl i Husqvarna uznaje się za najlepsze. Dobrze wyposażony samochód (zwykle dostawczy) również jest wizytówką każdej firmy. Całości dopełnia profesjonalny ubiór pilarzy charakteryzujący się dużą wytrzymałości i odpornością nawet na przecięcia piłą łańcuchową. Pamiętajmy, że wycinka z wykorzystaniem najlepszej jakości sprzętu w połączeniu z umiejętnościami pilarza stanowi gwarancję powodzenia każdej wycinki drzew, niezależnie od okoliczności.

Profesjonalny sprzęt i ubiór pilarza
Tak wygląda profesjonalny pilarz w firmie SKARPA Katowice. Przedstawiony na zdjęciu komplet ubrań dla pilarza do wycinki w lesie to koszt blisko 6 tys. złotych. Pilarka ze zdjęcia to Husqvarna 572XP - kolejne 4,5 tys. Bycie profesjonalnym kosztuje, dużo kosztuje.

Doświadczenie

Nic go nie zastąpi. Znajomość postępowania z drzewami nabywa się latami i jest to proces niekończącej się nauki. Bywa, że nawet pilarze z 20-30 letnim doświadczeniem popełniają błędy, które przypłacają nawet życiem. Wycinka drzew to często konfrontacja z naturą, w której człowiek jest zawsze na przegranej pozycji. Warto więc mieć dużo pokory i chęci do nieustannego podnoszenia kwalifikacji poprzez szkolenia i kursy. Zapytajmy więc przed zdecydowaniem się na konkretną firmę o doświadczenie i referencje. Można również posiłkować się opiniami dostępnymi w internecie.

Zakres usługi

Wycinka drzewa to zwykle operacja, która trwa najszybciej i jest zwieńczeniem dobrego przygotowania frontu prac. Wśród potencjalnych wykonawców wycinki znajdą się zarówno wyspecjalizowani arboryści podchodzący do pracy jak do sztuki, jak również pilarze dołowi, którzy nie mają doświadczenia do pracy na wysokości. Oczywiście stawka za arborystę będzie kilkukrotnie wyższa niż za pilarza. Zastanówmy się więc dobrze jakich kompetencji poszukujemy, aby nie być rozczarowanym ceną. Dodatkowo nie każda firma będzie zainteresowana chociażby utylizacją odpadu po wycince lub dokładnym posprzątaniem placu po wykonanym zakresie usług.

Porządek po wykonanej wycince

Wydawałoby się, że posprzątanie zalegających pniaków, gałęzi i posuszu po wykonanych pracach jest czymś oczywistym- nic bardziej mylnego. Wiele firm traktuje wycinkę drzew jako zadanie ostateczne nie dbając o tą ważną czynność więczącą wykonanie zadania. Tylko najbardziej profesjonalne firmy zadbają o uporządkowanie terenu. Zwykle jest to jednak usługa odpłatna. Zapytajmy o nią przed podpisaniem umowy lub zdecydowaniem się na konkretną firmę. Może okazać się to dość drogą opcją, jeśli prace te będą wykonywane przez wykawlifikownych pracowników jak arborystów czy pilarzy.

Formalności

Profesjonalna firma od wycinki drzew zawsze jest w stanie przewidzieć wszystkie koszty jeszcze przed rozpoczęciem zlecenia na podstawie wizji lokalnej. Uzgodnione między klientem a wykonawcą koszty powinny zostać każdorazowo potwierdzone przez podpisanie zlecenia wykonania usługi, zabezpieczając tym samym interesy obydwu stron. Zawsze wymagaj potwierdzenia finalnego kosztu na piśmie.

Rozliczenie płatności

Bardzo ważną kwestią jest potwierdzenie wykonania wycinki drzew w formie faktury vat lub paragonu fiskalnego. Zawsze oczekuj tego dokumentu przed rozpoczęciem prac. Jest wiele przypadkowych firm zajmujących się wycinką drzew, którzy realizują te zlecenia hobbistycznie nie posiadając do tego ani uprawnień ani kompetencji. Zgodnie z przyjętą w roku 2020 Nomenklaturą Scaloną (dawne PKWiU) wycinka drzew jest opodatkowana stawką 8%.

To właściwie tyle jeśli chodzi o czynniki warunkujące poziom obsługi i w konsekwencji jakość samej usługi. Pamiętajmy, że pierwsze wrażenie z reguły jest tym właściwym. Jeśli podczas pierwszej rozmowy nasz potencjalny wykonawca usługi będzie odpowiadał wymijająco i będzie używał niefachowego języka, oznacza to z reguły, że mamy do czynienia z niskimi kompetencjami. Przejdźmy teraz do parametrów samej usługi. To decydujące czynniki wpływające na finalną cenę usunięcia drzewa.

Dostęp do miejsca wycinki drzewa

Dobra dostępność do miejsca wycinki często jest kluczowym czynnikiem warunkującym wartość usługi. Różnica pomiędzy wycinką metodą obalania, a wycinką sekcyjną metodą arborystyczną może być nawet 10-krotnie wyższa! Potrzeba wykonania wizji lokalnej czyli oględzin miejsca wycinki jest domeną najbardziej profesjonalnych firm. Spodziewajmy się więc oględzin- to dobrze wróży i ogranicza ryzyko nieprzewidzianych kosztów.

Gatunek drzewa

Gatunki szlachetne jak dąb, jesion czy buk są zwykle obarczone większym kosztem. Wynika to z większej czasochłonności usługi. Geste drzewo jest zwyczajnie bardziej twarde. Drzewa iglaste jak świerk, jodła czy sosna są bardziej miękkie przez co proces wycinki jest relatywnie szybszy. Nie zawsze jednak tak jest. Wycinka sekcyjna np. przerośniętego świerku dla arborysty może okazać się niemalże koszmarem. Budowa samych gałęzi bocznych powoduje, że drzewo trzeba wycinać właściwie od dołu do góry, aby następnie ściąć ogołocony pień od góry do dołu. To znacznie zwiększa czasochłonność wycinki.

Okres wycinki

To często zapominiany aspekt wpływający na cenę usługi. Wycinka w okresie kwitnienia (zwykle od wiosny do jesieni) powoduje zwiększoną ilość zielonego materiału odpadowego, głównie liści. Nie bądźmy więc zdziwieni, jeśli za utylizację odpadu zapłacimy 2-3 razy więcej, aniżeli po sezonie (od jesieni do wiosny). Jeśli więc wycinka nie jest pilna, a chcemy zaoszczędzić- decydujmy się na wycinkę drzew w okresie zimowym. Kolejnym formalnym ograniczniem wycinki jest okres lęgowy ptaków w Polsce pomiędzy 1 marca a 15 października. To określenie zwyczajowe, ale nieujęte czasowo w żadnym rozporządzeniu. Siedliska ptaków, szczególnie tych pod ochroną, są pod nadzorem cały rok.

Arborysta wspinający się na drzewo z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu
Przykład pracy arborysty z wykorzystaniem specjalistycznego olinowania i uprzęży. Sam koszt wyposażenia jednego arborysty to ok. 15 tys. złotych.

Metoda wycinki

To sprawa równie kluczowa. Najtańszą metodą jest wycinka poprzez obalanie drzewa jednym cięciem z tzw. rzazem wykonywanym tuż nad ziemią (zwykle ok. 20 cm). Nieco droższą metodą jest cięcie sekcyjne ze zwyżki kawałek po kawałku. Koszt pracy zwyżki zwykle zaczyna się od 80-100 złotych za roboczogodzinę. Będzie go trzeba doliczyć do kosztu pracy pracownika. Kolejną metodą jest wycinka z wykorzystaniem tzw. drzewowłazów czyli specjalnych przystawek z kolcami zapinanymi paskami do butów. Ta metoda wymaga uprawnień wysokościowych, więc koszt realizacji usługi tą metodą będzie również wysoki. Najdroższą metodą jest wycinka metodą alpinistyczną często nazywana arborystyczną.

Aborystyka często nazywana jest chirurgią drzew. Arboryści to osoby z uprawnieniami alpinistycznymi, którzy przy wykorzystaniu specjalistycznych lin i uprzęży metodycznie usuwają drzewo kawałek po kawałku. Koszt wycinki drzewa metodą arborystyczną może kosztować nawet kika tysięcy złotych za jedno drzewo!

Z utylizacją gałęzi czy bez?

Zanim zdecydujemy się na wycinkę zastanówmy się co zrobić z materiałem odpadowym. Jeśli zlecimy utylizację firmie wykonującej wycinkę musimy się liczyć z dodatowym kosztem zebrania, załadunku i utylizacji w jednym z Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Co z grubymi gałęziami i pniem?

Warto zwrócić uwagę, że pozostałości po wycince mogą stanowić realną wartość nie tylko dla właściciela drzewa, ale również można go odsprzedać na rynku. Drzewa takie jak dąb, jesion, buk czy orzech są bardzo poszukiwanym materiałem do produkcji mebli. Jeśli więc mamy miejsce do przechowania pni, warto to zrobić. Poprośmy jedynie firmę od wycinki o pocięcie pnia drzewa na odcinki nie krótsze niż 2 metry długości. I pamiętajmy, aby przekazać tę informację wykonawcy przed rozpoczęciem prac. Dodatkowo można poprosić naszego wykonawcę o poukładanie bali i grubych gałęzi w stos. Z pewnością będzie to dodatkoszy koszt, jednak bez specjalistycznego sprzętu do przemieszczania ciężkich kłód drzewa nie będzie to możliwe.

Przykład frezowania pnia przy użyciu frezarki Vermeer SC30TX
Przykład wykorzystania profesjonalnej hydraulicznej frezarki do pni Vermeer SC30TX używanej w firmie SKARPA Katowice. Koszt zakupu nowej frezarki to ok. 100 tys. złotych.

Usunięcie korzenia po wycince czy pozostawienie? Co wybrać?

Zalegające pnie to często największy problem po wycince drzewa. Wybierajmy więc firmy, które są w stanie kompleksowo zająć się zleceniem włączając w to bardzo popularną i skuteczną metodę jaką jest frezowanie pni. Brak pnia umożliwi nam pełne możliwości aranżacyjne ogrodów czy placów bez przeszkód jakimi są niewątpliwie są wystające pnie.

Ile więc kosztuje wycięcie drzewa?

Przyjrzyjmy się tej kwestii porównując różne metody wycinki oraz usługi dodatkowe. Do poniższej analizy założono wycinkę świerku o wysokości 20 metrów i średnicy pnia 50cm liczonej na wysokości 120cm od poziomu gruntu. Analiza nie uwzględnia kosztów mobilizacji i demobilizacji sprzętu i personelu.

Metoda wycinkiObalenie drzewaWycinka sekcyjna ze zwyżkiZ wykorzystaniem drzewowłazówArborystyka / Alpinistyka
Wycinka drzewa (cena pln)300600700900
Uporządkowanie odpadu (cena pln)200200300300
Utylizacja odpadu (cena pln)400400500500
Frezowanie pnia400400400400
Razem (pln)1300160019002100

SKARPA Anna Wąsik
Pustułek 6/4
40-668 Katowice
NIP 9542546059
REGON 386243278

Baza sprzętowa:
40-203 Katowice, Al. Roździeńskiego 188

SKARPA Anna Wąsik 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie HYBOX - Sztuka Wzornictwa Przemysłowego